KARLOVARSKÝ KRAJ

Omezení výskytu invazních rostlin
v Karlovarském kraji

IS Heracleum

V rámci projektu byl vytvořen unikátní Informační systém Heracleum (IS Heracleum)

Mapa výskytu

Likvidované druhy a používané zkratky v tabulkách a mapách

Invazní rostliny

Invazní rostliny jsou zpravidla agresivně se šířící rostliny schopné rozvracet celé ekosystémy a vytlačovat tak původní druhy rostlin

KARLOVARSKÝ KRAJ

Informace o projektu

Název projektu: „Omezení výskytu invazních rostlin v Karlovarském kraji“

Číslo projektu: CZ.1.02/6.2.00/12.17406
Akceptační číslo: 13142856

Zahájení prací: 9. srpna 2013
Ukončení projektu: 15. prosince 2015
Udržitelnost projektu: 10 let (2016 – 2025)

Řešená plocha: Karlovarský kraj mimo VÚ Hradiště, celkem cca 2800 km2

Indikátor projektu: ošetření min. 622 ha zamořených lokalit dle mapování z roku 2012

Od srpna roku 2013 byly v rámci projektu likvidovány vybrané invazní rostliny  bolševník velkolepý, všechny druhy křídlatky a netýkavka žláznatá. Na území úseku č. X  (Mariánskolázeňsko) probíhala likvidace bolševníku velkolepého v rámci pilotních projektů (viz www.bolsevnik.eu) , proto zde byly v rámci projektu likvidovány pouze rostliny křídlatek a netýkavky.

KARLOVARSKÝ KRAJ

Výdaje projektu

Karlovarský kraj úspěšně požádal v roce 2012 o dotaci na likvidaci invazních
rostlin z Operačního programu životní prostředí (OPŽP), osa 6.2. – ochrana biodiverzity .

Dotace činila celkem 73,42 mil. Kč (90% nákladů).

Celkové výdaje projektu
82 253 831,99 Kč 100%
Způsobilé výdaje
81 582 786,55 Kč 80%
Dotace Evropský rozvojový fond
69 345 369,00 Kč 85%
Dotace Státní fond životního prostředí
4 079 139,00 Kč 5%
Spolufinancování žadatele
8 158 279,00 Kč 10%

KARLOVARSKÝ KRAJ

Co jsou invazní rostliny?

Invazní rostliny jsou nepůvodní druhy rostlin, které byly na dané území zavlečeny různými způsoby a nekontrolovatelně a rychle se šíří, čímž vytlačují původní druhy a tím snižují biodiverzitu. V nových přírodních podmínkách chybí přirození konkurenti, kteří jejich šíření dokáží zamezit tak, jak je to v jejich původních biotopech. Kromě výše uvedených skutečností způsobují invazní rostliny ekonomické škody a představují i další rizika, jako je např. zdravotní riziko v případě bolševníku a riziko zhoršení následků povodní u křídlatky a netýkavky.

Území Karlovarského kraje je jedním z nejvíce zasažených regionů v České republice. Projekt řeší snížení zamoření kraje těmito invazními rostlinami pomocí chemických nebo mechanických metod, případně jejich kombinací, po dobu 3 vegetačních sezon (2013 – 2015). Cílem bylo radikální omezení jejich výskytu v regionu.

KARLOVARSKÝ KRAJ

Cíle projektu

U bolševníku velkolepého bylo cílem projektu snížení plochy jeho výskytu do konce roku 2015 o 85% v případě chemicky ošetřovaných lokalit a o 60% v případě mechanické likvidace (sečení, vykopávání).

Cílem projektu u všech druhů křídlatek bylo snížení jejich výskytu o 70%, nezávisle na použité metodě likvidace.

U netýkavky nebyl stanoven kvantitativní cíl, smyslem její likvidace bylo preventivní opatření, které má omezit šíření netýkavky na uvolněné lokality po likvidaci bolševníku nebo křídlatky a omezit její výskyt zejména v okolí vodních toků, které jsou nejčastějšími koridory jejího šíření.

Bolševník velkolepý

(Heracleum mantegazzianum)

Křídlatka

(Reynoutria)

Netýkavka žláznatá

(Impatiens glandulifera)

KARLOVARSKÝ KRAJ

Zastoupení vybraných druhů rostlin v roce 2012 na celém mapovaném území:



Počet lokalitRozloha lokalit
Bolševník velkolepý7 83950 088 608 m²
Křídlatky3 3134 510 621 m²
Netýkavka žláznatá2 7897 692 643 m²

Celkem

13 94162 291 872 m²

KARLOVARSKÝ KRAJ

Výsledky projektu

Indikátor projektu byl naplněn – celková plocha zásahu byla 6 249,7 ha. V rámci projektu došlo k celkovému snížení rozsahu ploch zamořených invazními rostlinami o cca 74,4 %, a to na 1 605,3 ha. Zároveň došlo také ke snížení hustot porostů na zbylých lokalitách.

V rámci projektu byl vytvořen unikátní Informační systém Heracleum (IS Heracleum), ve kterém jsou zaznamenávany veškeré zjištěné informace o lokalitách výskytu, slouží k administraci průběhu projektu a informace z něj jsou využívány i při probíhající udržitelnosti. Všechny projektem řešené a zmapované lokality výskytu a základní informace o nich lze najít v záložce Mapy výskytu. Tato část IS Heracleum je volně přístupná (bez registrace), pro prohlížení map je nutné nainstalovat si program Microsoft Silverlight. Podrobnější popis, legenda k mapě a návod k použití viz záložka IS Heracleum. V říjnu 2021 však došlo k ukončení technické podpory programu Microsofr Silverlight. Z tohoto důvodu bylo třeba nalézt jinou cestu plnění podmínek projektu, a proto v současné době probíhají práce na úpravě informačního systému tak, aby byly i nadále naplněny přínosy, které poskytoval.

Kontaktní osoby projektu jsou uvedeny v záložce Kontakty.

KARLOVARSKÝ KRAJ

Udržitelnost projektu

Od roku 2016 do roku 2025 probíhá období udržitelnosti projektu, ve které je potřeba zajistit zachování výsledků dosažených v rámci projektu. V roce 2018 proběhlo celoplošné mapování výskytu invazních rostlin v Karlovarském kraji, kterým byla zjištěna rozloha zamořených ploch 1 529,3 ha.  Data z mapování jsou důležitá mj. pro efektivní cílení dalšího zajištění udržitelnosti projektu. Výsledky dokazují, že za první tři roky po skončení projektu nedošlo ke zvýšení plošného rozsahu zamořených lokalit. Na mnoha místech rozloha či hustota invadovaných ploch nadále ubývá, zejména díky péči, kterou pozemkům věnují jejich vlastníci a díky zásahům vedeným proti ohniskům a koridorům šíření invazních rostlin, které financuje kraj. Udržení výsledku projektu je tak v současné době zajištěno.

Vzhledem k rozsahu řešeného území, časové a technické náročnosti celoplošného mapování a omezeným personálním kapacitám probíhá od roku 2021 tzv. průběžné mapování vybraných úseků dle členění území z projektu a dále každoroční přemapovávání neaktuálních záznamů při zjištění změn výskytu IR v rámci provádění kontrol likvidace IR.

KARLOVARSKÝ KRAJ

Aktuality

Copyright 2023 © Karlovarský kraj

Přejít nahoru